Jiný kraj, jiný mrav
Věděli jste, že v Rakousku či Německu z Romaduru smývají narůžovělý maz, který se na povrchu vytváří během zrání? Chtějí si ho vychutnat bez pikantní vůně, pro náš Romadur tak typické.
Tradice výroby
Výrobou Romadurů se mistři sýraři z Madety zabývají již od počátků výroby, tedy více než 115 let. V současné době k vám proslulá „voňavá“ lahůdka putuje z výrobního závodu v Jindřichově Hradci. O tomto sýru se dá určitě říct jedno: buď ho milujete a na jeho vůni se těšíte, nebo vás štípe v nose a prosíte, aby ho dotyčný odnesl co nejdál od vás.
Kdybychom měli Romadur popsat, řekli bychom, že se jedná o sýr pokrytý narůžovělým mazem, který má měkkou až tužší konzistenci, na řezu je smetanově bílý a má mírně tvarohové jádro. Jinou chuť bude mít Romadur na počátku zrání, jinou na jeho konci, stejně tak je to s vůní. Po zakoupení bývá sýr tužší, pokud jej ale necháte v chladničce déle, ideálně v uzavřené nádobě, sýr uzraje, změkne a tvarohové jádro se zcela vytratí.
Jak získává Romadur svou typickou vůni?
V průběhu zrání jsou na sýrový hranolek několikrát aplikovány mazové kultury Brevabacterium linens. Ty rozkládají laktózu a bílkoviny, proto má sýr svou jedinečnou chuť a konzistenci.
Tuto pochoutku si pak kromě varianty bez příchutě můžete vychutnat s chilli nebo s česnekem a bylinkami. Vyzkoušejte i naše recepty z Romaduru, které najdete na těchto stránkách, na našich sociálních sítích, nebo na www.madeta.cz.
Madeta, tak chutná sýr.